Kargo, Teslimat ve Kurulum

Kargo ücretli mi?

Ürünlere ve kampanyalara göre değişiklik göstermektedir. Lütfen kampanyalar sayfamıza bakınız.

Nakliye ücreti var mı? Varsa ne kadar ücret öderim?

a. Nakliye ücreti ve montaj ücreti belirtilen iller için şirketimiz tarafından karşılanmaktadır. Ücretsiz teslimat yaptığımız illeri görmek için tıklayınız. Teslimat ve kurulum sonrasında da herhangi bir ekstra ücret ödememektesiniz.
b. Adresinizde bulunmamanız durumunda farklı bir gün için yeniden sevk tarihi belirlenmekte veya İlçe dışına çıkılmamış ise herhangi bir ücret alınmamakta, ilçe dışına çıkılmış ise belirlenecek olan nakliye ücreti tarafınıza bildirimi sağlanarak, kabul edilmesi durumunda sevk edilmektedir.

Hangi ürünler kargo ile hangi ürünler nakliye ile gönderiliyor?

Tablo, biblo gibi küçük ebatlı ürünler kargo ile gönderilmektedir. Kurulumu ve montajı yapılacak ürünler ise kendi araçlarımız ile gönderilmektedir.

Kargo takibini nasıl yapabilirim?

Kargo takibini yapabilmeniz için öncelikle sitemize üye girişi yapmış olmanız gerekmektedir. Üye girişi yaptıktan sonra yandaki linki tıklayarak kargo takibinizi gerçekleştirebilirsiniz.http://www.ups.com.tr/gonderi_takip.aspx

Kargo takip numaramı bilmiyorum. Nasıl temin edebilirim?

Kargo takibini yapabilmeniz için öncelikle sitemize üye girişi yapmış olmanız gerekmektedir. Üye girişi yaptıktan sonra hesabım sekmenizden kargo numaranızı öğrenebilir, yandaki linki tıklayarak kargo takibinizi gerçekleştirebilirsiniz. http://www.ups.com.tr/gonderi_takip.aspx

Nakliye takibini nasıl yapabilirim?

Ürün/ürünler tarafınıza teslim edilmeden 1 gün önce sms ile bilgilendirme yapılmaktadır.

Teslimat adresimi yanlış yazdım. Nasıl düzeltebilirim?

a. Teslimat adresinizi öncelikle sitemiz üzerinden üye girişi yaparak Hesabım sekmesinden değiştirebilirsiniz.
b. Siparişiniz kargo aşamasında ise tarafımıza mail atarak [email protected] adres değişikliğini gerçekleştirebilirsiniz.
c. Siparişiniz nakliye ile kurulum ve montaj yapılacak şekilde gönderilmiş ise, adres değişikliklerinde farklı bir gün için yeniden sevk tarihi belirlenmekte ve ilçe dışına çıkılmamış ise herhangi bir ücret alınmamakta, ilçe dışına çıkılmış ise belirlenecek olan nakliye ücreti tarafınıza bildirimi sağlanarak, kabul edilmesi durumunda sevk edilmektedir.

Ayrı ayrı verdiğim siparişleri tek bir kargo / nakliye ile gönderebilir misiniz?

Ayrı ayrı vermiş olduğunuz siparişleriniz kargo firmasına veya nakliye ekiplerimize teslimatı gerçekleşmediyse ürünlerinizin gönderimini tek bir kargo / nakliye ile sağlayabiliriz.

Siparişimdeki ürünleri ayrı ayrı adreslere gönderilmesini istiyorum. Mümkün müdür?

a. Siparişinizi oluştururken notlar alanına belirteceğiniz adreslere gönderim sağlayabilmekteyiz.
b. Kurulum ve Montaj gerektiren ürünler için; takım ürünlerin parçalarını ayrı ayrı, farklı bölgelere gönderimi yapılmamaktadır.

Ürünüm kargoya verildi fakat teslimat adresini ve fatura adresimi değiştirmek istiyorum. Ne yapmalıyım?

Siparişinizi oluşturduktan sonra adres değişiklikleri için lütfen [email protected] e-posta adresimize, konuyu açıklayan mail ile birlikte değiştirmek istediğiniz adresi yazmanız durumunda, kargo yetkilileri ürününüzü teslimat için yola çıkarmamışlar ise gerekli değişiklikler yapılacaktır.

Siparişlerimi kargo şubesinden başkası teslim alabilir mi?

Siparişlerinizi kargo şubesinden sizin adınıza başka kişiler teslim alamamaktadırlar.

Siparişim kargo/nakliyeye teslim edildikten sonra farklı bir adrese yönlendirebilir miyim?

a. Siparişiniz nakliye ile kurulum ve montaj yapılacak şekilde gönderilmiş ise, adresinizde bulunmamanız durumunda farklı bir gün için yeniden sevk tarihi belirlenmekte ve ilçe dışına çıkılmamış ise herhangi bir ücret alınmamakta, ilçe dışına çıkılmış ise belirlenecek olan nakliye ücreti tarafınıza bildirimi sağlanarak, kabul edilmesi durumunda sevk edilmektedir.
b. Siparişiniz kargo aşamasında ise tarafımıza mail atarak [email protected] adres değişikliğini gerçekleştirebilirsiniz.

Yurt dışına teslimatınız var mı?

Satın almak istediğiniz ürünlere ait kod, renk, fiyat ve hangi ülkeye gönderiminin yapılmasını istediğinizi belirtir bir maili [email protected] adresine göndermeniz durumunda, arkadaşlarımız sizinle en kısa sürede irtibata geçeceklerdir.

Kargo / Nakliye geldiğinde evde yoktum. Ürünümü nasıl alabilirim?

a. Kargo firması teslimat adresinize 2 defa uğramaktadırlar. Tüm bu süreçlerde teslimat adresinizde bulunmuyor iseniz lütfen UPS iletişim hattını arayarak, ( 444 00 33 ) gerekli detayları müşteri hizmetlerinden edinebilirsiniz.
b. ( Nakliye ) Ürünlerin tesliminden 1 ( Bir) gün önce tarafınıza sms ile bilgilendirme yapılmaktadır.
c. Siparişiniz nakliye ile kurulum ve montaj yapılacak şekilde gönderilmiş ise, adresinizde bulunmamanız durumunda farklı bir gün için yeniden sevk tarihi belirlenmekte ve ilçe dışına çıkılmamış ise herhangi bir ücret alınmamakta, ilçe dışına çıkılmış ise belirlenecek olan Nakliye ücreti tarafınıza bildirimi sağlanarak, kabul edilmesi durumunda sevk edilmektedir.

Teslimat sonrası herhangi bir extra ücret ödemem gerekiyor mu?

a. Tüm ödemelerinizi internet üzerinden alışveriş yaparken gerçekleştirmektesiniz. Gelen ekiplerimize veya kargo firmasına (farklı bir kargo ile değişim veya iade için tarafımıza ürün gönderilmediği sürece) ekstra herhangi bir ücret kesinlikle vermeyiniz.
b. Siparişiniz nakliye ile kurulum ve montaj yapılacak şekilde gönderilmiş ise, adresinizde bulunmamanız durumunda farklı bir gün için yeniden sevk tarihi belirlenmekte ve ilçe dışına çıkılmamış ise herhangi bir ücret alınmamakta, ilçe dışına çıkılmış ise belirlenecek olan nakliye ücreti tarafınıza bildirimi sağlanarak, kabul edilmesi durumunda sevk edilmektedir.
c. Kurulumu yapılan ürün / ürünlerin farklı bir gün için yer değişikliği yapılması istendiği taktirde, 300 TL tarafınızdan ücret talep edilmektedir.

Türkiye'nin tüm illerine gönderiminiz var mı?

a. Lütfen siparişinizi oluşturmadan evvel, çalışmış olduğumuz kargo firması ile irtibata geçerek bulunduğunuz bölgeye teslimatın olup olmadığını sorgulayınız. Eğer kargo firması bulunduğunuz bölgeye teslimat yapamıyor ise lütfen iletişim numaralarımızdan 08504663333 veya e-posta adresimizden [email protected] bizimle irtibata geçiniz.
b. Kurulumu veya montajı yapılabilecek ürünlerin hangi İllere sevk edilebileceğini bu linke tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Ücretsiz kurulum ve teslimat şartlarınız nelerdir?

Bulunduğunuz bölge veya iller için sitemiz üzerinde belirtilen koşullar geçerlidir. Kurulum ve montaj yapılan illeri görmek içintıklayınız.

Kargo kutusu hasarlıydı. İçindeki üründe de hasar oluşmuş. Bu durumda ne yapmalıyım?

Tarafınıza ulaşan kargolarınızı kontrol ederek almanızı tavsiye etmekteyiz. Kontrol ettiğiniz kargonuzda eğer ürün hasar görmüş ise lütfen kargo yetkilisine tutanak tutturarak ürünün geri gönderimini sağlayınız. Kargo tarafımıza ulaşır ulaşmaz sizlere yeni ürün kargolanacaktır. Kontrol etmeden alınan kargo kolileri / kutularının içerisinde oluşan kırık, hasar gibi sorunlardan dolayı şirketimiz sorumlu değildir.

Kargo ile gelen ürün eksik çıktı. Ne yapmalıyım?

İletişim numaralarımızdan bizlere ulaşmanızı veya eksik çıkan ürün/ürünlere ait ürün fotoğrafı ile birlikte [email protected] e-posta adresimize mail atmanızı rica ederiz.

Satış sonrası hizmetleriniz var mı?

Satış sonrası hizmetlerimiz mevcuttur. Detaylı bilgi için 08504663333 iletişim numaramızdan bizleri arayıp servis sonrası hizmetleri tuşlayarak veya [email protected] adresimize detaylı bilgi içeren mail göndermenizi rica ederiz.

Kurulum esnasında nelere dikkat etmeliyim?

Öncelikle ürün kurulumunun yapılacağı yeri net olarak belirlemenizi tavsiye ederiz.

Kurulumdan sonra üründe sorun olduğunu gördüm. Ne yapmalıyım?

a. Öncelikle problemi teşhis ederek tarafımıza mail atmanızı rica ederiz. Akabinde Servis Sonrası hizmetler ekibimizden arkadaşlarımız sizlerle irtibata geçeceklerdir. [email protected]
b. İletişim numaralarımızdan bizleri arayarak da detaylı bilgi alabilirsiniz. 08504663333

Kurulum için eve geldiklerinde evde yoktum. Ne yapmalıyım?

a. Kargo firması teslimat adresinize 2 defa uğramaktadırlar. Tüm bu süreçlerde teslimat adresinizde bulunmuyor iseniz lütfen UPS iletişim hattını arayarak, (444 00 33) gerekli detayları müşteri hizmetlerinden edinebilirsiniz.
b. Kurulum / montaj’ı yapacak olan ekip arkadaşlarımız sizlere, (nakliye) ürünlerin tesliminden 1 ( Bir) gün önce tarafınıza sms ile bilgilendirme yapmaktadır.
c. Siparişiniz nakliye ile kurulum ve montaj yapılacak şekilde gönderilmiş ise, adresinizde bulunmamanız durumunda farklı bir gün için yeniden sevk tarihi belirlenmekte ve ilçe dışına çıkılmamış ise herhangi bir ücret alınmamakta, ilçe dışına çıkılmış ise belirlenecek olan nakliye ücreti tarafınıza bildirimi sağlanarak, kabul edilmesi durumunda sevk edilmektedir.

Çerez Kullanımı

Size daha iyi bir alışveriş deneyimi sunabilmek için çerez kullanıyoruz. Daha Fazla Bilgi